Haberler

Düzensiz Uyku Zihinsel Performansı Köreltiyor

Düzensiz Uyku Zihinsel Performansı Köreltiyor

İngiltere’de yapılan ve Journal of Epidemiology and Community Health dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, gece geç saatte uyumak ve düzensiz uyku saatleri, çocukların zekalarını köreltebiliyor.

Çalışmada, İngiltere’deki 11 binden fazla çocuğun uyku düzenleri inceleniyor ve zeka ölçümleri yapılıyor. Araştırmacılar, çocukların 3, 5 ve 7 yaşlarına dair bulgularını toplayarak öğrenme konusundaki başarılarını tespit ediyor ve bunu uyku düzenleriyle karşılaştırıyorlar.

Elde edilen veriler doğrultusunda, akşam 9’dan sonra uyumaya giden ve uyku saatleri düzensiz olan çocukların okuma ve matematik dallarında daha düşük skorlar elde ettikleri belirleniyor.

En çok 3 yaşındaki çocuklarda uyku saatleri düzensizliğine rastlandı. Bu yaşlarda her beş çocuktan birinin uyku saati düzensiz olduğu belirtildi. 7 yaşına geldiklerinde, çocukların yarıdan fazlasının 19:30 ila 20:30 arasında düzenli olarak uyudukları tespit edildi.

Uyku eksikliği, vücut ritmini bozarak beynin yeni bilgiyi daha etkin öğrenmesini engelliyor.

Genel olarak, düzenli uyku saatleri olmayan çocukların, düzenli uyku uyuyan arkadaşlarına göre okuma, matematik ve mekan farkındalığı gibi alanlarda daha düşük bir seviye sergiledikleri görüldü. Uyku düzensizliğinin başarıya etkisinin kız çocuklarında, erkek çocuklarına göre daha oldukça açık olduğu bildiriliyor.

Araştırmacılardan Prof. Amanda Sacker’ın, düzensiz uyku saatlerinin, çocukların içinde bulundukları aile ortamlarının kaotik durumunun bir yansıması olabileceğini ve başarısızlıkta asıl etkenin, uyku düzenlerinden ziyade aile ortamları olabileceğini ifade ettiği belirtiliyor.

Ancak, aile ortamları etkeni elendikten sonra dahi, düzensiz uyku saatleri ile düşük zihinsel performans arasındaki bağlantının devam ettiği görüldü.

Prof. Sacker, çalışmadan alınması gereken mesajın, çocukların uyku rutinlerinin öğrenme yetenekleri üzerinde etkisi olduğunu söyledi. Uyku düzeni sağlamak için hiçbir zaman geç olmadığını da ekledi.

-bbc.co.uk-

0

# #