Haberler

Dislekside Erken Teşhis İçin Beyin Tarama Yöntemi

Dislekside Erken Teşhis İçin Beyin Tarama Yöntemi

Neuroscience dergisinde yayımlanan bir araştırmada, disleksinin, henüz okuma-yazma bilmeyen ana okulu çağındaki çocuklarda beyin taraması yoluyla tespit edilebileceği ifade ediliyor. Araştırma, aynı zamanda bu beyin taramalarının disleksinin nedenini ortaya çıkarabileceği belirtiyor.

Uzmanlar erken teşhis ve müdahale şansı vermesi ihtimali nedeniyle beyin taramasından umutlu.

Bilim insanları okula başlama çağındaki 40 çocuk üzerinde bir çalışma yapıyor. Çalışmada, çocuklardan bazılarının beyinlerinin dil ve sesten sorumlu bölgesinin normalden daha küçük olduğu belirleniyor. Araştırma kapsamında henüz okuma bilmeyen çocuklardan kelimelerdeki farklı sesleri çıkarmaları isteniyor.

Beynindeki sinir demetleri küçük olan çocukların testlerden daha düşük puanlar almasının disleksinin nedenini bulmaya yönelik umutları artırdığı belirtiliyor. Buna rağmen bilim insanları disleksi ile sinir demetleri arasındaki bağlantıya dair kesin bir şey söylemek için erken olduğunu ifade ediyor.

Bir kaç yıl önce beyin tümörü tedavisi için radyoterapi gören bir çocukta da tedavi sonrası disleksi tespit edilmiş ve Amerikalı uzmanlar yine beyindeki sinir demetleri bölgesine dikkat çekmişlerdi, hatırlayalım.

 

-bbc.co. uk-

0

# #