Haberler

Davranış Bozukluğu Olan Kızların Beyinlerindeki Farklılık

İngiltere’de her 100 genç kızdan 5’inde davranış bozukluğu mu var?

Saldırgan ve antisosyal davranışlara yol açan ruhsal sorunların, yetişkin yaşlarda akıl sağlığı sorunları ve fiziksel problemler yaşanması olasılığını artırabildiğine dikkat çekilirken, uzmanların yayımladıkları son araştırma oldukça ilgi çekici.

Görülüyor ki son yıllarda, ergenlik yaşlarındaki erkeklerde davranış bozukluğu oranı değişmemekle birlikte, genç kızlarda önemli artış kaydediliyor.

Wellcome Trust and Medical Research Council tarafından yaptırılan bir araştırmada, davranış bozukluğu görülen 22 genç kız ile bu bozukluğu yaşamayan 20 genç kızın beyinlerinde yapılan görüntüleme esas alınıyor. Elde edilen veriler, daha önce ergenlik çağındaki erkekler üzerinde yapılan araştırmayla karşılaştırılıyor.

Araştırmacılar, beynin amiygdala (başkalarının korkup korkmadığını sezen ve kişinin kendisindeki korku duygusunu belirleyen bölüm) bölümünün davranış bozukluğu gösteren genç kız ve erkeklerde daha küçük boyutta olduğunu belirliyorlar.

Davranış bozukluğu gösteren genç kızların beyinlerinde, duygularla ve kişisel duyguları anlamayla bağlantılı insula adlı bölümün de daha küçük olduğu belirtiliyor.  Yalnız, davranış bozukluğu gösteren genç erkeklerde, aynı bölge, sağlıklı yaşıtlarına kıyasla daha büyük bulunuyor. Bu zıt verilerin nedenlerini anlamaya çalışılıyor.

En ağır davranış bozuklukları gösteren gençlerin beyinlerinin ise, çok farklı yapısal özellikler taşıdığı gözleniyor.

Araştırmacı Dr. Andy Calder’in, “Beyindeki bu değişimler, belli bir beyin işlevsizliğiyle doğmuş olmaktan kaynaklanabilir. Ya da yaşamın ilk dönemlerinde yaşanan ağır sıkıntı, beynin gelişmesini etkileyebilir.” dediği belirtiliyor.

Cambridge Üniversitesi’nden Dr. Fairchild’in de, ilerde suç işleme olasılığı yüksek kişilerin beyin görüntülemelerinden yararlanılabileceğini belirttiği biliniyor.

 

-Bbc.co.uk/Türkçe-

0

# #