Haberler

Daha Doğmadan Dil Gelişir Mi?

Daha Doğmadan Dil Gelişir Mi?

Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) dergisinde yayımlanan araştırma, bebeklerin doğumdan üç ay önceden itibaren konuşmaları ayırt edebildiklerini açıklıyor.

Araştırma bulguları, erken doğan 12 bebek üzerinde, doğumdan sonraki birkaç gün içinde yapılan beyin taramalarından elde ediliyor. Bebeklerin, gebelikten 28 hafta sonrasından itibaren, “ga” ve “ba” gibi heceleri ve kadın erkek seslerini birbirinden ayırt etmeyi öğrenmeye başladıkları belirtiliyor.

Araştırma, bebeklerin dil yeteneklerini, anne karnındayken, ebeveynlerinin konuşmaları üzerinden elde ettikleri iddialarına destek veriyor. Bebeklerin anne karnında ses duyabildikleri ve beynin duyma yeteneklerinin gebelikten sonra 23 haftadan itibaren gelişmeye başladığı zaten biliniyordu.

Ancak, insanların, dil yeteneklerine doğum sırasında sahip olup olmadıkları ya da bu yeteneklerin doğumdan sonra geliştirilip geliştirilmediği tartışma konusuydu.

PNAS‘ta yayımlanan çalışmada, çevresel faktörlerin şüphesiz önemli olduğu ancak bulguların, dil yeteneğinin doğuştan olduğuna işaret ettiği belirtiliyor.

Araştırmayı yapan Dr. Fabrice Wallois ve ekibi, sonuçların, insan beyninin; ses duyum ve yeteneklerinin gelişmeye başladığı andan itibaren konuşmalarda önemli ayrımları yapabildiğini ortaya koyduğuna dikkati çekiyor.

 

-bbc.co.uk-

0

# #