Haberler

Çift Dillilik Bilişsel Yetileri Etkiliyor

Çift Dillilik Bilişsel Yetileri Etkiliyor

Annals of Neurology dergisinden yayınlanan Edinburgh Üniversitesi’nin yaptığı araştırmada kentte doğan 262 kişiye 11 yaşında yapılan zeka testleri bu kişiler 70’li yaşlarındayken tekrarlanıyor.

2008-2010 yıllarında yapılan araştırmada, İngilizcenin yanı sıra en az bir dilde daha iletişim kurabilen bu kişilerin 70’li yaşlarında bilişsel yetilerinin ne ölçüde değiştiği inceleniyor.Gruptaki 195 kişinin ikinci dili 18 yaşından önce, 65’inin ise 18 yaşından sonra öğrendiği belirtiliyor.

Araştırmanın bulguları, iki ya da daha fazla dil konuşanların, kendilerinden beklenenden çok daha iyi bilişsel yetilere sahip olduğunu ortaya koyarken, en güçlü etkilerin, genelde zeka ve okumada gözlendiği kaydediliyor.

Yabancı dili yetişkinken öğrenenlerde de bu olumlu etkinin tespit edildiğine dikkati çekiliyor.

Edinburgh Üniversitesi Bilişsel Yaşlanma ve Epidemiyoloji Merkezi’nden doktor Thomas Bak’ın, dikkat, odaklanma ve akıcılıkta gözlenen iyileşmenin, doğuştan gelen zekayla açıklanamayacağını ifade ederek “Araştırmamız, çift dilliliğinin, yetişkinlikte öğrenilse bile, yaşlanan beynin çıkarına olabileceğini gösteriyor” dediği bildiriliyor.

-ntvmsnbc-

0

# #