Haberler

Çay, Stresi Azaltıyor Mu?

Çay, Stresi Azaltıyor Mu?

İngilterede’de yapılan ve Psychopharmacology isimli sağlık dergisinde yayımlanan araştırma sonuçlarına göre, siyah çay içenler stresten çok daha çabuk arınabiliyor.

Araştırmaya katılanlar içinde, 6 hafta boyunca günde 4 kez çay içenlerin kanlarında bulunan cortisol (stres hormonu) seviyelerinin, stresli geçen etkinliklerin ardından ölçüldüğü ve hormon seviyelerinin beklenenin altında olduğu görülüyor.

Araştırmanın uygulandığı deneklerin normal yaşamlarında düzenli olarak çay içme alışkanlığı bulunanlar arasından seçildiği bildiriliyor. İlk aşamada bütün denekler çay içme alışkanlıklarına bir süre ara veriyor.

Araştırma kapsamında denekler iki gruba ayrılarak, bir gruba normal siyah çay verilmeye devam edilirken, diğer gruba siyah renkli, tadı çaya benzeyen farklı bir bitki çayı veriliyor. Her iki grubun da, stresli oldukları durumlardaki, kortisol, kalp atışı ve kan basıncı değerleri ölçülüyor. Daha sonra deneklere 3 farklı sorun meydana getirilerek, her bir denek kamera karşısında, içinde bulundukları durumu tartışıyor.

Yaşanılan sorun sonucunda, stres hormonu, tansiyon ve kalp atışı değerleri yeniden ölçülüyor. Her iki grubun stres seviyeleri benzer çıkmasına rağmen, 50 dakika sonunda, normal çay içen grubun stres seviyesi yüzde 47 oranında düşerken, sahte çay verilen grubun stres seviyesi en fazla yüzde 27 oranında düşebiliyor. Çay içenlerin, yaşadıkları sorunların ardından daha hızlı ve kolayca rahatlayabildikleri ortaya çıkıyor.

University College London Halk Sağlığı ve Salgınlar Bölümü Profesörü Andrew Steptoe, halk arasında, çay içmenin, günlük yaşamdaki stresli durumlarda rahatlatıcı olduğuna inanıldığını, ancak şimdiye dek ilk kez bunun bilimsel bir araştırma ile test edildiğini söylediği bildiriliyor.

Prof. Steptoe, çayın içindeki hangi maddenin rahatlamaya ve stresi yenmeye neden olduğunun bilinmediğini sözlerine ekliyor.

Andrew Steptoe, ayrıca, çayın içinde birçok farklı maddenin bulunduğu ve bu maddelerden catechin, polyphenol, flavonoid ve amino asitlerin beyindeki vericileri etkilediğinin daha önceki araştırma sonuçlarından ortaya çıktığını, ancak bu araştırma ile bu farklılığın nedenlerine ilişkin bir şey söylenemeyeceğini belirtiyor.

“Bizim araştırmamız, siyah çay içmenin, günlük yaşamdaki stresten kurtulmak ve çok daha hızlı rahatlamakta etken olduğunu ortaya çıkarıyor, bununla birlikte, çay içmek, stres hormonunu normale indirmede çok etkili” diyen Steptoe, bu araştırma sonuçlarının sağlık için çok büyük bir bilgi olduğunu söylüyor.

-ntvmsnbc-

0

# #