Haberler

Çalışma Belleği ve Okul Performansı

Çalışma Belleği ve Okul Performansı

“Ben bu odaya neden gelmiştim?”, “Buzdolabından ne alacaktım?”, “Kimi arayacaktım?” gibi cümleleri ne kadar sık kuruyoruz?

Çalışma belleği: Bilgiyi zihnimizde kısa süreli olarak aktif bilinç durumunda tutan oldukça önemli bir bölümdür.

Çalışma belleğimizde ne kadar bilgiyi saklayabileceğimiz, ne kadarını ise kaybedeceğimiz kişiden kişiye değişebiliyor. Şüphesiz ki etkilerini günlük yaşamda da sıkça fark edebiliyoruz.

Yetişkinler, eğer oldukça rutin bir işte çalışıyorlarsa, çalışma belleklerinin ne denli güçlü olup olmadığını fark edemeyebiliyorlar. Fakat çocuklar okulda her gün yeni bir bilgi öğrendikleri için çalışma belleğinin güçlü ya da zayıf olması akademik başarılarını oldukça etkileyebiliyor.

Ne gibi etkileri olabiliyor?

1. Odaklanma Becerisi

Genel olarak odaklanabildiğimiz şeyleri hatırlamamız beklenir. North Carolina Üniversitesi’nden Michael Kane’ın yapmış olduğu çalışmaya göre, zayıf çalışma belleği olan çocukların zihinsel beceri gerektiren görevlerde daha fazla zaman harcadıkları, daha fazla dalıp gittikleri görülüyor. Daha güçlü çalışma belleği olanların ise bu gibi görevlerde çok zorlanmadıkları görülüyor.

2. Talimatları Hatırlama

Planlarımızı aklımızda  tutabilmek için, bir sonraki adımda ne yapılması gerektiğini hatırlayabilmek için de yine çalışma belleğine ihtiyaç duyarız. Okul çağı çocukları sadece kendi planlarını akılda tutmakla kalmaz, okulda öğretmenlerin verdiği tüm talimatları hatırlayıp ona göre çalışmalarını sürdürmek durumunda kalırlar. York Üniversitesi’nden Susan Gathercole’in yaptığı çalışmada, düşük çalışma belleği performansı olanların sınıf içerisinde en çok talimatları hatırlama ve onlara uyma konusunda sıkıntı yaşadıkları bulunuyor.

3. Matematik Başarısı

6*13! İşlemini aklımızdan hesaplamaya kalktığımızda pek çok işlem basamağını sırayla yapmak durumunda kalırız. Her bir işlem basamağında elde edilen sayıları da aklımızda tutarak diğer basamağa geçmemiz gerekir. Dolayısıyla yine çalışma belleğinden yardım almak zorunda kalırız.

Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta da, çalışma belleğinin; özellikle Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu olan çocukların sorunu olduğu alanlardan biri olarak kabul edildiğidir.

-psychologytoday-

 

0

# #