Haberler

Çalışan Beyin Işıldar

Çalışan Beyin Işıldar

Okumak, yazmak ya da satranç gibi zekâ oyunları, yaşlılıkta zihni sağlıklı ve açık tutmaya yardımcı oluyor. Yapılan çalışmalara göre, daha fazla zihinsel etkinlikte bulunan yaşlılarda, sinir liflerinden oluşan ak madde varlığını daha iyi koruyor.

Bilim insanları özel bir beyin tarama yöntemiyle bu bağlantıya ışık tutuyor.

“Gazete okumak, mektup yazmak, kütüphaneye gitmek veya satranç ve dama gibi oyunlar oynamak, beyni daha sağlıklı kılan basit etkinliklerdir” şeklinde ifade eden Rush Üniversitesi Tıp Merkezi’nden Konstantinos Arfanakis, 81 yaşında olan ve herhangi bir demans veya bellek sorunu olmayan 150 yaşlıdan bir yıl önceki zihinsel uğraşları hakkında bilgi aldıktan sonra, özel bir manyetik rezonans tomografisiyle beyinlerini inceliyor.

Difüzyon tensör görüntüleme tekniği, beyindeki su moleküllerinin hareketlerini kaydediyor. Beyin dokusundaki suyun ne derecede özgür olarak dolaştığını gösteren ölçü difüzyon anizotropisidir. Bilim insanları zihinsel uğraş ve yüksek difüzyon anizotropisi arasında belirgin bir ilişki saptıyor. Daha fazla zihinsel uğraşlarda bulunan yaşlılarda yüksek difüzyon anizotropisi, bu kişilerin gençlere benzeyen beyin özelliklerine sahip oldukları anlamına geliyor.

Bilim insanları bazı katılımcıları incelemeye devam ederek difüzyon anizotropisi değerlerinin zamansal değişimini tespit etmeyi amaçlıyor.

 

-cumhuriyet/bilimteknik-

0

# #