Haberler

Bir Yudum Su, Daha Akıllı Yapar Mı?

Bir Yudum Su, Daha Akıllı Yapar Mı?

Bir dahaki sınav için yanınıza yedek kaleminizle birlikte bir şişe de su almayı unutmayın! 

Su içmek, sınav ya da test sonuçlarımızı olumlu olarak arttırabilir.

Bu yılın (2012) Nisan ayında üniversite öğrencileriyle yapılmış bir çalışmada, sınavda yanına su alan ve almayanların başarılı olma durumu değerlendirilmiş. Öğrencilerin daha önceki notları göz önünde bulundurulmuş.

Peki, nasıl oluyor da, su içmek sınav sonuçlarını arttırabiliyor?

Beyin Hidrasyonu

Su vücudumuzdaki her hücre, doku ve organ için oldukça gereklidir; elbette beyin için de…
İlk olarak; “su içmek bilişsel fonksiyonlar üzerinde doğrudan fizyolojik bir etkiye sahiptir” denilebiliyor.
Araştırmalar gösteriyor ki, yüksek sıcaklıkta ve egzersiz sırasında oluşan dehidrasyon (vücudun ihtiyacından daha az suya sahip olması durumu) sonucu zihinsel beceriler tepe taklak olabiliyor. Saunadan çıktıktan ya da maraton koşusundan hemen sonra, bir sınava girmeden önce su içmenin, bireylere yardımcı olabileceğinden bahsediliyor.
Yetişkinlerle yapılan çalışmada, sıvı alımının kısıtlanması sonucu beden ağırlığının yüzde 1’ini kaybetmenin yanında konsantrasyon/yoğunlaşma ve atiklikte de azalma gözlenmiş.
Okul çocuklarıyla yapılan çalışmalar biraz daha kısıtlı. Ancak bu sınırlı çalışmalarda da benzer sonuçlara ulaşılıyor; ekstra su içmek dikkati ve hafızayı güçlendiriyor…

Sınav Kaygısını Suya Batırın

Sınav esnasında su içmenin kişiyi rahatlatabileceği, bu yolla kaygının bir parça azalabileceği de bulgular arasında. Bir an için dikkati dağıtıyormuş gibi görünen şey, aslında, kaygılı düşüncelerin zincirini kırıyor ve göreve daha kolay odaklanmayı sağlıyor.

Dökülen İyimserlik

“Su içmenin zihinsel aktiviteyi güçlendirebileceğine ilişkin inanç” bile aslında bireylere yardımcı olabiliyor; burada bahsedilen plasebo etkisi. Plasebo etki, farmokolojik olarak etkisiz bir ilacın, deva getireceği inanıcıyla alınmasının olumlu etki yaratmasını ifade etmektedir. Plasebo etkinin önemi pek çok araştırmada vurgulanmıştır.

Su Vazgeçilmez Bir Unsurdur

Su, insan bedenin vazgeçilmez unsurlarından biridir.
Su, metabolik ısıyı absorbe eder, kan miktarının devamlılığını sağlar, atıkları dışarı atar, belli besin maddelerinin taşınmasında yardımcı olur. Doğrudan ya da dolaylı olarak öğrencilerin sınavlarında daha başarılı olmalarına destek olur.
-PsychologyToday.com-

0

# #