Haberler

Beyni ‘Yeniden Başlat’abilir Miyiz?

Beyni ‘Yeniden Başlat’abilir Miyiz?

Proceedings of National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan bir araştırmada, göz kırpmanın beynin işleyişini olumlu etkilediği ortaya çıkarıldı.

Japonya’daki Osaka Üniversitesi‘nden Tamami Nakano ve ekibi, göz kırptıktan sonra beyin işlevinde meydana gelen değişimi, ‘resetleme(yeniden başlatma)’ye benzettiklerini belirtiyorlar.

Aynı ekip, daha önce de, komedi filmi, ”Mr. Bean”i izleyenlerin gözlerini, ana karakterin görünmediği sahnelerde yani; dikkatin dağılabileceği zamanlarda kırptığını gösteren bir araştırmaya imza atmıştı. Bu kez de deneyi, beyinde göz kırptıktan hemen sonra neler olduğunu görmek için tekrarlıyorlar.

Araştırmacılar, filmi izleyen katılımcıların beynini MR ile görüntülüyor. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, göz kırptıktan hemen sonra katılımcıların beyin işlevinde değişiklik meydana geldiği belirtiliyor. Bu durumu beynin anlık olarak ”yeniden başlatılmasına (resetleme)” benzetiyorlar.

Eş zamanlı olaylara dikkatin en fazla 3 ya da 4 dakika verilebildiğini vurgulayan Nakano ve ekibi, ayrıca göz kırpılırken beynin, dikkatten sorumlu sinir hücrelerini mikrosaniye kadar etkisiz hale getirdiğini bildiriyor.

Japon araştırmacılar, bu sonuçların göz kırpmanın, çok kısa süre, bilgi akışını daha iyi kontrol etmek ve bir sonraki bilgiye daha iyi hazırlanmak için beyne gönderilen bir sinyal olduğunu da ekliyor.

-ntvmsnbc-

 

0

# #