Haberler

Beyni Olan Bilgisayar

Beyni Olan Bilgisayar

İnsan beyni gibi çalışan bir bilgisayar olabilir mi?

Teknoloji devi IBM, özel bir Ar-Ge projesi kapsamında, bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük beyin simülasyonunu oluşturuyor. Projede Pentagon’a bağlı özel araştırma kurumu DARPA ile birlikte çalışan IBM’nin, California’da bulunan Lawrance Livermore Ulusal Laboratuvarı’ndaki (LLNL)Sequoia süper bilgisayarını kullanarak oluşturduğu simülasyonda, 10 milyar sinir hücresi ve 100 trilyon sinaps (sinir hücreleri ve diğer hücrelere mesaj iletilmesini sağlayan bağlantı noktaları) kullandığı bildirildi.

IBM ve LLNL’in oluşturduğu 2.084 milyar nöro-sinaptik çekirdeğin, tıpki insan beyni gibi fonksiyon gösteren bir bilgisayar geliştirilmesinde kullanılması planlanıyor. Bilgisayarın tasarımı, IBM tarafından yapılacak.

IBM, “Yapılan çalışmada gerçekçi, tam bir beyin oluşturulmadığını; tersine modüler, aşırı düşük güce sahip, kavramsal bir bilgisayar mimarisi kurduklarını” belirtiyor.

IBM’nin, araştırma hakkında sunduğu belgede, DARPA’nın 100 trilyon sinapsı içeren beyin modelindeki rakamı ortaya koymaya başardıkları vurgulanıyor. 100 trilyon, insan beynindeki sinaps sayısını temsil ediyor.

IBM VE LLNL’nin beraber çalıştığı DARPA projesi de buradan yola çıkarak ‘SyNAPSE’ olarak belirlendi.

-ntvmsnbc.com-

0

# #