Haberler

Beyinlerimiz Benziyor Mu?

Beyinlerimiz Benziyor Mu?

Son bir yıl içinde Avustralya’nın batı kıyısı ve ABD kıyıları başta olmak üzere çok sayıda insanın sonu oldular. Aynı zamanda dünyanın dört  bir yanında sörfçülerin kabusu olmaya  da devam ediyorlar.

Avustralya hükümeti, 10 ay içinde beş kişiye saldırarak öldüren beyaz köpekbalıklarıyla mücadele etmek için ‘yakala-öldür’ gibi canice bir yasayı açıklarken, dev balıkları insanlardan uzak tutmak için yeni teknolojiler geliştirildiği de bildiriliyor.

Batı Avustralya Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, dev balıkların insanlara düzenledikleri saldırılara ilişkin önemli sonuçlar elde ediyor. Köpekbalığı uzmanı olan Kara Yopak, 150 türün beyinleri üzerinde yaptıkları analizler sonucunda, büyük beyaz köpekbalıklarıyla insanların beyinleri arasında büyük benzerlikler olduğunun üstünde duruyor.

Yopak’ın, “Büyük beyaz köpekbalıklarının beyinlerinde görsel algıyı değerlendirmek için büyük kısımlar yer alıyor. Bu köpekbalıkları aynı zamanda kendilerinden uzak durmaya çalışan canlıların hareketlerini daha iyi tespit edebiliyor” dediği belirtiliyor.

Brain, Behaviour and Evolution dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, bugün beyaz köpekbalıklarını insanlardan uzak tutmak için kullanılan en yaygın teknoloji, balığın başında bulunan ve avın yaydığı zayıf elektrik sinyallerini tespit etmesini sağlayan elektrik hassasiyetli gözeneklere müdahale edilmesi olduğu belirlendi.

Yopak, güçlü elektrik sinyali göndererek köpekbalığının algısını yanıltmaya yarayacak teknolojinin bugüne kadar her denemede başarısız olduğunu belirtse de, büyük beyaz köpekbalıklarının beyinleri üzerinde yapılacak araştırmalarla, yeni ve işe yarayan önlemler bulabileceklerini ifade ediyor.

-Ntvmsnbc.com-

0

# #