Haberler

Beyindeki Kara Lekenin Gizemi

Beyindeki Kara Lekenin Gizemi

Bilim insanlarını ikiye bölen araştırma…

Alman Nörolog Gerhard Roth, katil, tecavüzcü ve hırsızların beynini inceliyor ve ilginç sonuçlar elde ediyor.

Nörolog Gerhard Roth’un araştırmasında, şiddetin beyindeki ‘kara leke’ yüzünden oluştuğu belirtiliyor. Üstelik Roth’a göre,  bu leke şiddete eğilimli kişilerde genetik bir unsurdur.

Alman haber sitesi Bild’e konuşan profesör Roth, yaptığı araştırmada suçlulara kısa filmler izleterek beyin faaliyetlerini takip ettiğini anlatıyor. Roth, şiddet içeren sahnelerde suçluların beyinlerinin küçük bir bölümünde tepki oluşmadığını ve o alanın ‘karanlık’ kaldığını söylüyor.

Roth’un ifadesine göre, “Vahşi sahneleri izleyen denekler hiç bir duygusal tepki göstermedi. Beynimizin şefkat ve üzüntü yaratan bölümlerinde bir hareket yoktu.” Roth, karanlık kalan bölgede kötülüklerin oluştuğunu ve burada kendini gizlediğini iddia ediyor.

New York Üniversitesi Nöroloji Bölümü Başkanı Steven Galetta’ ya göre ise, insan davranışlarını ve duygularını anlamak, sanılandan çok daha karmaşıktır. Galetta’nın, “İnsanlar kan akışını inceleyip hızlıca ‘bu kötülüklerin oluştuğu bölge’ yargısına varıyor. Beyindeki bazı bölgeler bazı davranışları açıklamakta yardımcı olabilir. Ancak bir lekenin kesin olarak bir davranışa bağlanması basit bir araştırmayla kesinleşemez.” dediği belirtiliyor.

Oysa Profesör Roth, mahkumların beyin tomografilerinden çıkan sonuçların hepsinde ‘karanlık leke’nin bulunduğunu ve bu kısım alınırsa şiddete eğilimli davranışların son bulacağını açıklıyor.

Beyin Araştırma Vakfı’nın başkanı Terre Constantine’ın ise, Roth’un araştırmasına şüpheyle yaklaştığını ancak beyin tümörlerinin davranışları etkilediğini kabul ettiği belirtiliyor.

 

-ntvmsnbc-

0

# #