Haberler

Beyin Gücüyle İletişim Mümkün Mü?

Beyin Gücüyle İletişim Mümkün Mü?

Son dönemde ABD’nin Duke Üniversitesi’ndeki uzmanlar tarafından yapılan çalışmada, beyin gücüyle iletişimin mümkün olduğu kanıtlandı.

İki fare üzerinde gerçekleştirilen deneyde bir farenin diğer fareyi kontrol ettiği gözlemleniyor. Test gereği farelerin beyinlerine elektrotlar yerleştiriliyor ve bir fare Brezilya’nın bir kenti olan Natal’a diğeri ise, ABD’nin Durham kentindeki bir laboratuvara gönderiliyor.

Ekip önce su alabilmesi için ışık yandığında bir kaldıraca basması için ABD’deki fareyi eğitiyor. Daha sonra farenin beyninin bilgiyi kontrol eden bölgesine elektrotlar yerleştiriliyor.

ABD’deki fare görevi tamamlayıp suyu alınca beyni elektrik sinyali gönderiyor. İkinci fare sinyalleri aldığında görevi yüzde 70 oranında başarıyla tamamlıyor. Farenin hiçbir görsel veri olmadan sadece sinyallerle kaldıraca zamanında bastığı belirleniyor.

Araştırmacı Miguel Nicolelis’in, iki beyin arasında işlevsel bağlantı kurulduğuna dikkat çektiği ve bunu süper beyin olarak tanımladığı bildiriliyor.

Nicolelis aynı zamanda, bu yöntemin felçli hastaların tedavisinde de kullanılabileceğini vurguluyor.

Bir sonraki hedeflerinin futbola dikkat çekmek olduğunu belirten Nicolelis, 2014’te Brezilya’daki Dünya Kupası’nda belden aşağısı felçli olan bir hastanın benzer bir yöntemle başlama vuruşunu yapmasını sağlamaya çalışacaklarını ifade ediyor.

 

-cumhuriyet-

0

# #