Haberler

Beyin Görüntüleme Alkolizme Çare Olabilir Mi?

Beyin Görüntüleme Alkolizme Çare Olabilir Mi?

JAMA Psikiyatri dergisinde yayımlanan çalışmada, Yale Üniversitesi araştırmacıları, tedavi gören alkoliklerin içki içmeye dönmelerinin beyin görüntüleme sistemleriyle engellenebileceğini ortaya koyuyor.

Çalışma, alkoliklerin beynin duygu ve arzuları kontrol eden bölümündeki anormal etkinliğin sağlıklı insanların beynindeki etkinliğin 8 katı olduğunu ve bu etkinliğin fMRI gibi beyin görüntüleme yöntemleriyle belirlenebileceğini gösteriyor.

Yale Üniversitesi Nörobiyoloji Bölümü Profesörü Rajita Sinha’ın , “Alın korteksinde yer alan bu bölgeler duyguları düzenlemekle görevli. Ancak fazla miktarda alkol ve stres bu bölgeye zarar veriyor ve düzgün çalışmasını engelliyor” dediği bildiriliyor.

Çalışma, fMRI görüntüleri sayesinde sağlıklı insanlarda rahatlama anında etkinliğin azaldığı bu bölgenin alkoliklerin en rahat anlarında bile hiperaktif olduğunu gösteriyor. Alkolikler, beyinde meydana gelen bozukluk nedeniyle duygularını düzenleyen bu bölgeyi kontrol altında tutamıyor. Bu durum da hastaların yeniden alkole dönme riskini arttıyor.

Araştırmacılar, fMRI gibi görüntüleme yöntemleriyle bu riskin belirlenebileceğini ve hastanın yeniden alkole dönmesinin önüne geçilebileceğini gözler önüne seriyor.

 

-ntvbmsnbc-

 

0

# #