Haberler

Beyin Araştırmaları Gösteriyor: Tercihlerimize Nasıl Güveniyoruz?

Beyin Araştırmaları Gösteriyor: Tercihlerimize Nasıl Güveniyoruz?

Wellcome Trust araştırmacıları, neden bazı insanların diğerlerine göre, seçimlerinden daha fazla emin olduklarını araştırıyor?

Yaşamımız boyunca, sürekli olarak koşulları, seçenekleri ve aldığımız kararları değerlendirmek durumunda kalırız. Peki,  neden bazı insanlar kararları konusunda daha fazla iç görüye sahipken bazı insanlar olamıyor?

Wellcome Trust Centre for Neuroimaging at UCL, Prof. Ray Dolan ve ekibinin yapmış olduğu çalışmada, beyinde çok spesifik alanların, seçeneklerin değerleri konusunda çıkarsama yaparken aktive olduğu belirleniyor. Bu da bize, ne istediğimizi anlayabilme yeteneğini kazandırmış oluyor.

Ekip, Fonksiyonel Manyetik Rezonans görüntüleme tekniğini kullanarak, 20 tane (gönüllü) aç insanın , daha sonra ne yiyeceklerine dair yaptıkları seçim sırasındaki beyin aktiviteleri görüntülüyor. Her bir yiyeceğe ne kadar para ödemek isteyeceklerini belirtmeleri isteniyor ( yiyeceklere biçtikleri değeri belirlemek için). Seçimlerini yaptıktan sonra, bu seçimden ne kadar emin oldukları soruluyor.

Daha önceki çalışmalardan bilindiği üzere, prefrontal korteksin ventromedial kısmı seçeneklerin değerlendirilmesi konusunda aktive olan bir beyin bölgesidir. Bu çalışma gösteriyor ki, bu alan aynı zamanda hangi seçeneğin en iyi olduğunu belirlerken de aktive oluyor.

Araştırmacıların, alınan kararın değerinin belirlenmesi ile bu belirlemeden emin olma durumunun benzer beyin bölgesine işaret ettiği belirtiliyor.

-sciencedaily-

0

# #