Haberler

Beslenme Düzeni Beyin Fonksiyonlarını Nasıl Etkiliyor?

Beslenme Düzeni Beyin Fonksiyonlarını Nasıl Etkiliyor?

• Yapılan çalışmalar, obezitenin bilişsel fonksiyonları etkilediği ve obezite hastalarının karmaşık karar verme görevlerini tamamlamak için daha fazla efor sarf etmeleri gerektiğini gösteriyor.

• Beyin görüntüleme çalışmalarına göre, kahvaltının atlanmış olması halinde, beynin, düşük kalorili değil, yüksek kalorili yiyeceklere tepki verdiği ortaya koyuluyor. Kahvaltının atlanmış olması aynı zamanda, öğlen çok daha fazla yemek yemeye sebep oluyor. Bu da beslenme düzeni üzerindeki kontrolü kaybedildiğine işaret ediyor.

•Farelerle yapılan bir çalışmada tıkınırcasına yeme davranışını durdurabilmek ilaç tedavisiyle mümkün olabiliyor.

• Çalışmalarda, diyabetin de beyin fonksiyonları üzerinde etkisi olduğuna ilişkin bilgiler bulunuyor. Hayvanlarla yapılan çalışmalarda görülüyor ki, yüksek şeker diyeti, insulin reseptörlerini etkilebiliyor ve uzamsal öğrenme ile belleğe ilişkin becerileri donuklaştırabiliyor. Fakat omega 3 takviyesiyle bu bozucu etkinin telafi edilebileceği belirtiliyor.

Araştırmacıların açıklamalarına göre, bu gibi araştırmalar oldukça heyecan verici. Çünkü yeme bozuklukları ve beslenme düzeniyle ilişkili olabilecek organlar arasında beyin, sıklıkla gözden kaçırılabiliyor. Oysa bu bulgulara dayanarak müdahale çalışmalarının içeriğinin de genişletilebileceği vurgulanıyor.

-sciencedaily-

0

# #