Haberler

Başarılı Müzisyenlerin Sırrı: Uyku

Başarılı Müzisyenlerin Sırrı: Uyku

Psychology of Music dergisinde yayımlanan araştırmada, yeni bir melodiyi çalıştıktan hemen sonra uyuyan piyanistlerin başarısının arttığı belirlendi.
ABD’deki Güney Metodist Üniversitesi’nden Sarah E. Allen ve ekibi, uykunun müzisyenlerin öğrenme sürecine katkısı olup olmadığını araştırıyor. Beynin hangi verilerin “depolanacağına”, hangilerinin “göz ardı edileceğine” nasıl karar verdiği inceleniyor.

Bilim adamları, art arda benzer iki parça çalışıldıktan sonra, ilk parçanın tekrar edilmesi ve uyunması halinde, piyanistlerin ertesi gün ilk melodiyi daha hızlı ve doğru çalabildiğini görüyor.

Araştırmaya 60 müzisyen katılıyor. Gruplara ayrılan katılımcılardan akşam, bir veya iki melodi çalışması ve uyuması isteniyor. Ertesi gün müzisyenlerin başarısı değerlendiriliyor.
Elde edilen bulgularda, tek melodi öğrenen müzisyenlerin ertesi gün daha başarılı olduğu belirleniyor.
İlginç şekilde, ilk melodiden hemen sonra ikinci bir melodi öğrenenlerin başarı düzeyinde herhangi bir fark görülmüyor. İki melodi öğrenen, ilk melodiyi uyumadan hemen önce çalışanlarınsa tekrar ettiği melodideki başarısının arttığı belirtiliyor.
Büyük veri akışına maruz kalan beynin hafızada tutulacaklar konusunda seçici davrandığına dikkati çeken araştırmacılar, beynin motor becerilerden sorumlu bölgesinin 4-6 saat etkin halde kaldığını ve uykunun hafızada önemli rol oynadığını vurguluyor.
-cumhuriyet-

0

# #