Haberler

Başarılı Bir Okul Yılı İçin İpuçları

Başarılı Bir Okul Yılı İçin İpuçları

İşte, ergenlik dönemindeki öğrencilerin başarılı bir okul yılı geçirebilmelerine yardımcı olacak önemli ipuçları…

Yaz ne kadar da çabuk geçiyor değil mi? Sanki daha dün gibi okulun son zilinin çalışı…

Zamanı biraz hızlı ileri sardığımızda ise yepyeni bir okul yılı daha bizleri bekliyor. Yapılması gereken pek çok hazırlık da kapıda…

Her yeni yıl, her yeni başlangıç şüphesiz ki her öğrenci için heyecanlı ve keyiflidir. Peki ya önümüzdeki yıl içerisinde başarılı olmak ve başarılı kalmak nasıl mümkün olacak?

Bu soru, bazı “uzmanlara” sorularak cevap bulmaya çalışılıyor. Uzmanlar: Bir ortaokul öğrencisi, bir lise öğrencisi, bir ebeveyn ve bir de eğitimci.

Her birine aynı basit soru soruluyor: Başarılı bir yıl geçirebilmeleri adına ergen bir bireye nasıl tavsiyelerde bulunursunuz?

 

Bu dört uzmandan alınan en önemli 5 tavsiye;

8. Sınıf Öğrencisi-Erkek

1. “Yapabileceklerinizin en iyisini yapmaya çalışın. Herkes her zaman 100 alamayabilir, önemli olan kendinizi verebilmek ve bu sayede alabileceğiniz en iyi notu alabilmek.”

2. “Sınıfta uyumayın. Oldukça önemli şeyleri kaçırabilrisiniz. Dolayısyla bu başarmanızı engeller.”

3. “Öğretmeninizi öfkelendirmeyin. Bir okul yılının başlangıcı için hiç de iyi olmaz.”

4. “Sınıfa zamanında gelin. Dersi, hazır olarak bekleyin.”

5. “İnsanlara kibar olun. Size nasıl davranılmasını istiyorsanız, onlara öyle davranın. ( Evet, bu öğretmenler için de geçerli.)”

 

11. Sınıf Öğrencisi-Kadın

1. “Başlangıçtaki pozitif tutumunuzu tüm yıl boyunca korumaya çalışın. Bu arkadaşlarınız ve öğretmenlerinizle ilişkilerinizde yardımcı olacaktır. Aynı zamanda, daha etkili ve verimli çalışabilmenizi sağlayacaktır.”

2. “Organize olmaya çalışın. Okul, pek çok ödev ve görev ile bazen insanı tüketebiliyor fakat stres olmadan önce planlı olursanız her şey daha kolay olur.”

3. “Birkaç günlüğüne okula gidemediyseniz kaçırdığınız bir şeyler mutlaka olacaktır. Bunları yine de öğretmenden öğrenmeye çalışın, arkadaşlarınızdan değil. Sonuçta uzman olan o.”

4. “Ödevlere, derslere odaklanamazsanız neler olup bittiğini kaçırabilirsiniz.”

5. “Eğer biriyle çıkıyorsanız muhtemelen ona fazlaca odaklanırsınız. Bu kötü bir şey değildir, fakat iyi bir şey de değildir. Eğer 7/24 onunla birlikteyseniz bu bir yerden sonra emin olun sıkıcı hale gelecektir. Hiç zaman geçirmezseniz de sevgiliniz kendisini önemsiz ve değersiz hissedecektir. Biriyle çıkmak sizin tüm zamanızı etkiliyorsa buna dikkat etmeniz gerekir. Okul yaşamınızı tehlikeye atmadan ilişkinizi sürdürebildiğinizden emin olmalısınız.”

Ebeveyn

1. “Kendinize inanın ve doğru şeyler yapmak çin gayret gösterin.”

2. “Okul ödevlerinize odaklanın. Sınıfta dikkatinizi verin ve ödevleri tamamlayın.”

3. “Çalışma ve ödev zamanı geldiyse ertelemeyin.”

4. “Arkadaşlarınızı iyi seçmeye özen gösterin. Sizde iyi etki bırakmayan kimselerle arkadaş olmayın. İnsanları yargılmayın ama eğer sizi rahatsız edecek bir şey yaparlarsa centilmence durdurun. Sizi geliştirecek ve doğru yönde ilerlemenizi sağlayacak arkadaşlar edinin.”

5. “Kendinize çok yüklenmeden yaşamızı eğlenceli hale getirecek şeyler yaratmaya çalışın. Yapamadığınız şeyler için yardım isteyin. Unutmayın, insanlar her şeyde mükemmel olamazlar.”

 

 Eğitimci (9 yıllık)

1. “Sizin için uygun olabilecek yardımcı kaynakları araştırın. Websiteleri, kütüphaneler ya da özel dersler size yardımcı olabilir.”

2. “Okuldan sonraki zamanınızı etkili yönetebilmek adına bir çizelge oluşturmaya çalışın.”

3. “Her ders ve öğretmenle ilgili olarak kendinize hedefler belirleyin. Çalışmalarınız üzerinde sorumluluk almış olmanız onları etkileyecektir.”

4. “Okuldan sonrası için bir klübe katılın veya bir aktiviteye başlayın. İlginizi çeken, size keyifli zaman geçirtecek bir etkinlik olabilir.”

5. “Öğretmenlerinize karşı her zaman dürüst olun (ve tabi tüm diğer kişilere). Eğer kötü bir gece geçirdiyseniz ve ödevinizi unuttuysanız bunun hakkında yalan söylemeyin.  Öğretmenlerinizin, siz dürüst oldukça, size saygıları artacaktır. Unutmayın, bir gün öğretmenlerinizden tavsiye mektubu istemek zorunda kalabilirsiniz. Kimse dürüst olmayan birini başka bir kuruma tavsiye etmeyecektir.

Mutlu ve Başarılı bir eğitim öğretim yılı dileriz.

-psychologytoday-

0

# #