Haberler

Anne Olmak Zekayı Etkileyebilir Mi?

Anne Olmak Zekayı Etkileyebilir Mi?

ABD’de yapılan bir araştırma, çocuk sahibi olmanın kadınlarda beynin büyümesini sağladığını öne sürüyor.

Fareler üzerinde yapılan araştırmalarda, annelerin stresle daha iyi baş edebildiği, hafıza gerektiren işleri daha iyi tamamladığı ve sorunlara daha iyi çözüm getirdiği gözleniyor.

Longwood Üniversitesi biyoloğu Adam Franssen ve meslektaşları, fareler üzerinde yaptıkları deneylerde anneliğin beyni büyüten ve zekayı artıran etkisi olduğunu ortaya çıkardıklarını belirtiyor.

Smithsonian Dergisi’ne röportaj veren Franssen’in, “Doğum yapmış farelerle bakir fareleri aynı labirente koyup ve eğittiğinizde, doğum yapmış farelerin labirentten daha hızlı çıktığını görüyorsunuz” dediği bildiriliyor.

Franssen, beyindeki değişimin hamilelik sürecinde yaşandığına inanıyor. Beyindeki sinirler büyüyerek daha fazla protein üretiyor veya birbirleri arasındaki iletişim kapasitesi artıyor. Yaşanan değişimler, annelerin çocuklarını korumak için sezgilerini güçlendiriyor.

Bilim insanları, ayrıca, annelerde önemli beyin hasarının daha hızlı tedavi olduğunu ifade ediyor.

Franssen, anne olmanın faydalarının çok fazla olduğunu ve bu faydaların babalarla çocuk sahibi olmayan kadınlarda nasıl yaşanabileceğini düşündüklerini belirtiyor.

ABD’li araştırmacının, “Babaların daha akıllı olması için ne yapılması gerektiğini bilmek istiyorum… Hormon tedavisinin işe yaradığına ve  östrojenin beyne yardımcı olabildiğine dair delil var. Ya da anne olmanın dışında zekayı artırabilecek çevresel faktörler olabilir” dediği bildiriliyor.

-ntvmsnbc-

0

# #