Haberler

Alzheimer’ın Genetik İpuçları

Alzheimer’ın Genetik İpuçları

Neuron dergisinde yayımlanan araştırmada, beyinde belli proteinlerin birikimini etkileyen genetik mutasyonlar tespit edildiği bildirildi.

Uzmanlar, bu araştırmanın Alzheimer hastalarının beyninde oluşan değişimi anlamalarına yardımcı olacağını düşünüyor.

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bulunan yeni gen çeşitlemelerinden biri ile Alzheimer riskinde küçük bir artış, bilişsel zayıflama riskinde ise daha büyük artış görüldü.

Çalışmada, araştırma ekibi 1.200’den fazla insanın genetik bilgisini kullanıyor. Ekibin Başkanı Dr. Alison Goate’ın “Bu genlerin Alzheimer hastalığında oynadığı rol hakkındaki bilginin yeni tedavi hedeflerinin ya da hastalığın yeni hayvansal ya da hücresel modellerinin tespitinde kullanılacağını düşünüyoruz” dediği bildiriliyor.

İngiltere’deki uzmanlar, bu araştırma sayesinde, Alzheimer hastalığına işaret eden daha fazla genetik ipucuna ulaşıldığını ifade ediyor.

Alzheimer Derneği yöneticilerinden Dr. Doug Brown’un “Alzheimer ile bağlantılı yeni genler bulan bu araştırma, bilim insanlarının, bunama durumunda beyinde gerçekleşen değişiklikleri daha iyi anlamasını sağlayacaktır” dediği bildiriliyor.

Dr. Brown şöyle devam ediyor: “Bu tür araştırmalar gelecekte bu tür değişiklikleri engellemeye ve böylece bunamanın etkilerini yavaşlatma ve durdurmaya yönelik yeni tedaviler geliştirmemize yardımcı olacaktır.”

Dr. Brown, yaşam tarzı ile ilgili etkenlerin önemini de vurgulayarak dengeli beslenme, düzenli spor, sigara içmeme ve tansiyon ve kolesterolün düzenli kontrolü yoluyla bunama riskinin azaltılabileceğini de ifade ediyor.

 

-ntvmsnbc-

0

# #