Haberler

Akran Zorbalığının Sorumlusu Genler Olabilir Mi?

Akran Zorbalığının Sorumlusu Genler Olabilir Mi?

Akran zorbalığı çocukların hem ruhunda hem de DNA’larında kalıcı izler mi bırakıyor?

Londra’da yapılan bir çalışmada,akran zorlabılığına uğramış çocukların, bu zorbalığa uğramayan tek yumurta ikizlerinde göre  duygu düzenlemeden sorumlu  genlerinde değişiklikler gözleniyor.

İkizlerin aynı koşullar altında yaşamaya başladıkları andan beri, genleri etrafında oluşan yapısal değişmeler ne genetik yapıyla ne de aile tutumlarıyla açıklanabiliyor. Fakat çalışmanın yürütücüsü olan  Isabelle Ouellet-Morin’in belirttiği şekliyle: “Bizim çalışmamızdan elde ettiğimiz sonuçlara göre, “kurban” rolüne maruz kalınan deneyimler, bu gibi değişikliklere sebep olabilceği belirlendi.”

Ouellet-Morin ve ekibinin yapmış oldukları çalışmada, 1994-1995 yılları arasında doğan 28 çift ikiz katılımcı bulunuyor. Bu ikizlerden biri akran zorbalığına maruz kalan, diğeri kalmamış olanlardan seçilerek örneklem oluşturuluyor.

Araştırma içerisinde katılımcıların serotonin taşıyıcılığından sorumlu olan ve duygu düzenleme ile depresyona özgü olarak belirlenen nörotransmiterin (SERT) DNA metilasyonu inceleniyor. (DNA metilasyonu; DNA’nın kimyasal değişimini belirtir.)

Sonuçlar doğrultusunda; zorbalığa uğramış olan ikizlerde, zorbalığa uğramayan kardeşleriyle karşılaştırıldığında, 10 yaşlarındayken yüksek düzeyde SERT DNA metilasyonu belirleniyor. Bu yüksek düzey değişimle beraber strese karşı körleşmiş bir kortizol seviyesi gözleniyor. Bu da kurban rolüne maruz kalan çocukların daha da fazla incinebileceğini ve ilerde oluşabilecek psikolojik problemlere zemin hazırlayacağını gösteriyor.

 

-livescience-

0

# #