Haberler

Akıl Okuyan Sistem Geliyor

Akıl Okuyan Sistem Geliyor

Nature Neuroscience  dergisinde yayımlanan ve Stanford Üniversitesi  bilim adamları tarafından yapılan araştırmada, farelerin beyin faaliyetinin gözlenebildiği bir sistem geliştirildiği belirtiliyor.

Yapılan çalışmada, farelere öncelikle kalsiyum iyonuna duyarlı sinir hücrelerinin yeşil floresan proteinini gösterebilmesi için gen tedavisi uygulanıyor. Daha sonra farelerin beynine floresan proteini ve ince bir mikroskop yerleştiriliyor.

Fareler bir uyaranla karşılaştığında sinir hücresi harekete geçiyor; hücre kalsiyum iyonuyla ”aydınlanıyor” ve kalsiyum proteini harekete geçirerek hücrenin yeşil parlak ışık yaymasını sağlıyor.

Deneyimler ve duygularla ilgili hipokampus bölgesine yerleştirilen bir kamera çipine bağlı mikroskopla farelerin aynı anda beyin faaliyetilerinin de görülebildiği bildiriliyor. Duvarı tırmaladıklarında belli bir sinir hücresinin yeşil ışık yaydığı, başka bir yere gittiğinde bu sinir hücresinin ”söndüğü” ve yeni bir hücrenin ”yandığı” gözleniyor.

Araştırmacılardan Mark Schnitzer, ışıklara bakarak farenin nerede olduğunu belirleyebildiklerini belirtiyor. ”Ofiste yürüdüğünüzü ve masaya yaklaştığınızda beyninizin bir bölümü, sandalyeye yaklaştığınızda ise başka bir bölümünde ışık yandığını düşünün” ifadesini kullanan Schnitzer, bu şekilde beynin temsili bir haritasını çıkardıklarına dikkati çekiyor.

Deneyden bir ay sonra da farelerin aynı yere geldiğinde sinir hücrelerinin aydınladığını belirten bilimadamları, araştırma sonuçlarının beyin hastalıklarının gelişiminin incelenmesine ışık tutacağını ifade ediyor.

 

-ntvmsnbc-

0

# #