Haberler

Akdeniz Yemekleri Beyne Fayda Sağlıyor!

Akdeniz Yemekleri Beyne Fayda Sağlıyor!

Büyük çapta yapılan bir araştırmaya göre, Akdeniz yemekleri(balık, tavuk, sebze ve meyve, belirli miktarda et ve süt ürünleri) beyne fayda sağlıyor.

Mental olarak sağlıklı 17748 erkek ve kadınla yemekleri hakkında bir anket paylaşıldı ve mental fonksiyonları test edildi. Araştırma sonuçlarına 30 Nisan’da yayımlanan Nöroloji Dergisi’nden ulaşabilirsiniz.

4 yıllık takip sürecinin ardından 1248 beyin bilişsel olarak hasar gördü.  Yukarıda paylaşılan yemek listesini tercih eden grup ise %19 daha az hasar aldı. Bu sonuç, ırklar arasında büyük bir farklılık göstermedi.

Çalışmanın başında bulunan Dr. Georgios Tsivgoulis ise Akdeniz yemeklerinin etkisi ile ilgili olan bu çalışmanın şimdiye kadar yürütülen en kapsamlı çalışma olduğunu söylüyor. Ayrıca, Akdeniz yemeklerinin birçok etkisi olduğunu da sözlerine ekliyor: Bu çeşit diyetlerin kardiyovasküler sistem, kanser riskinin azalması, merkez sinir sisteminin işleyişi gibi konularda birçok faydası var. Şimdilik bir buz dağının zirvesindeyiz. Aşağısını anlamaya çalışıyoruz.

Kaynak: http://well.blogs.nytimes.com/2013/04/30/the-mediterranean-diets-brain-benefits/?_php=true&_type=blogs&_r=0

0

# #