Haberler

5 Adımda Beynini Güçlendir!

5 Adımda Beynini Güçlendir!

Daha önce hiç meditasyon yapmayı denedin mi? Yapılan araştırmalar, bununla birlikte beyninin daha olumlu yönde değiştirebileceğini gösteriyor. Meditasyonla neler mi kazanırsın?

1.Daha fazla elastikiyet

Wisconsin-Madison Üniversitesindeki araştırmacılar, Tibet Keşişlerinin beyinlerini incelediler. Buldukları ise meditasyon ve elastikiyet arasında bir bağ olduğu. Araştırmacılar özel olarak “amigdala”yı araştırdılar. Amigdala duygular ve duygusal anıları kapsayan bölge anlamına geliyor. Sonuçlara göre ne kadar meditasyon, o kadar çabuk stres ve travmaların yarattığı hasarlardan kurtulma.

2.Daha fazla gri

Harvard’da yapılan araştırmaya göre, 8 haftalık meditasyon kurslarına katılan başlangıç seviyesindeki katılımcıların beyninde daha gri bölge gözlemleniyor. Bu da kişisel farkındalığı ve şefkati artırıyor.

3.Daha fazla kontrol

Yale’de yapılan çalışmada, beynin başka bir bölümü incelendi. Düşüncelere daldığımızda, bu bölge hareketleniyor. Geçmişe kafa yorduğumuzda, geleceği tasarladığımızda, kendimize taktığımızda da… Araştırmacılar, meditasyon yapanların pratik ile bu bölgeyi daha az aktif hale getirebileceğini ifade ediyor.

4. Daha fazla odaklanma

UC Santa Barbara’daki bilim insanları meditasyon sayesinde kişinin elindeki işe daha fazla odaklanabileceğini ortaya koydu.

5. Daha az stres

Maimi Üniversitesindeki araştırmaya göre, meditasyon stresini kontrol altına almanda çok faydalı. Kişiler dikkat ve kısa süreli hafızasını koruyarak, beyin sağlığı için faydalı bir adım atıyor.

Kaynak: http://abcnews.go.com/Health/ways-meditation-brain-boost/story?id=22687426#5

0

# #