Haberler

11. Soru Maratonu sona erdi!.. Maraton birincisi Uğur Madran

11. Soru Maratonu sona erdi!.. Maraton birincisi Uğur Madran

Türkiye Zeka Vakfı’nın 2001 yılından beri her yıl internet üzerinden düzenlediği zekâ oyunları yarışması “Soru Maratonu 2011” sona erdi. Her yıl yüzlerce bulmaca ve zekâ sorusu meraklısının katıldığı Soru Maratonunda bu yıl Uğur Madran birinci oldu. Bilkent Üniversitesi Matematik bölümü mezunu olan Madran, İzmir Ekonomi Üniversitesinde öğretim üyesi olarak görev yapıyor.

Maratonun ikincisi Nihat Tamer, üçüncüsü ise Yılmaz Ekici.

Uludağ Üniversitesi Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olan Nihat Tamer de İzmir’de yaşıyor ve özel bir kurumda üst düzey yönetici olarak çalışıyor.

Soru Maratonunun üçüncüsü Yılmaz Ekici İstanbul’da yaşıyor, yönetici olarak çalışması dışında; ulusal ve uluslararası birçok zekâ yarışmasında dereceleri ve zekâ bulmacaları üzerine kitapları var.

Bir çevrimiçi bulmaca ve zekâ oyunları yarışması olan Soru Maratonunun özelliği; sorularının zor olması ve internet üzerinden yapılması. Katılımcılara her hafta bir zekâ sorusunun yöneltildiği Soru Maratonu, 20 hafta sürüyor. Sorular Türkiye Zeka Vakfı başkanı Emrehan Halıcı tarafından hazırlanıyor ve vakfın web sitesinde yayınlanıyor. Soru Maratonu’nun kuralları gereği sorulara yarışmanın son gününe kadar cevap verilebiliyor, ancak yarışmacılar, soruyu yanıtladıkları güne ve sorunun doğru yanıtlanma oranına göre değişen ek puanlar alıyorlar. Soru Maratonu’na katılım, Türkiye Zeka Vakfı’nın her etkinliğinde olduğu gibi herkese açık ve ücretsiz.

Soru Maratonunun 12.sine siz de katılabilirsiniz. Yakında!

0

# #